Protan'ın Tarihi

Endüstriyel bir peri masalı haline gelen can yeleği 2014 yılında Protan'ın dünyanın en yenilikçi şirketlerinden Amazon.com'un ortağı ve çatı tedarikçisi olarak seçilmesi tesadüf değildi. Çünkü yenilik, Protan'ın tüm endüstriyel masalında geçen kırmızı bir ipliktir.

 

       1939: Emdirilmiş can yelekleri

       Her şey 1939'da Haakon Kierulf adlı becerikli bir gemi komisyoncusu ile başladı.Kremalı kauçuk lateks ile emprenye            edilmiş kanvas can yelekleri üreten Tønnevesten AS'yi kurdu. Şirketin 10 çalışanı günde 40-50 can yeleği üretti.            


       1941: Emprenye edilmiş karartma perdeleri

 Ancak savaş geldiğinde ve Alman savaş gemileri Drammen'deki küçük şirketin ürettiği can yeleklerini kullanmak istediğinde, Kierulf üretimi durdurdu. Yeni bir iş fikri çıkardı: Şirket karartma perdelerini emdirmeye başladı, bunun yerine   Tønnevesten adını A / S Spesialimpregnering olarak değiştirdi ve şirket hem kumaş hem de kağıt emdirdi. Ama sonra bir sonraki zorluk ortaya çıktı: Kremalı kauçuk lateks savaş sırasında kısa sürede iyi oldu.
 1942: Emprenye bileşik olarak katran
Şirket, kauçuğun yerini almak için birçok deney gerçekleştirdi ve denizden gelen yosun yardımıyla yeni bir yenilik ortaya çıktı. Çözünmüş yosunların bir emprenye bileşiği olarak kullanılabileceğini keşfettiler. Kelp ve diğer algler, şirketin bir sonraki macerasının başlangıç noktası olan aljinik asit içerir.

Aljinik asit sabun, diş macunu ve pektinde kullanılır ve şirket kısa sürede dünyanın en büyük aljinik asit üreticilerinden biri haline geldi.

1942'de aljinik asit aktiviteleri yeni kurulan bir şirkete devredildi. Bu şirket Protan olarak adlandırıldı. 'Pro' ürünler için durdu ve 'tan', 'tang'da (' deniz yosunu 'için Norveççe) ilk harflerdi.
 
1948: Kauçuk havalandırma boruları

Protan kısa sürede başarılı oldu ve ürünleri cazipti. Bu, Norveç'in en etkili endüstri gruplarından biri olan Norsk Hydro'nun sahibi olmasını sağladı ve bu, Protan'daki yenilikçileri dayanıklı ürünler için tamamen yeni bir iş fikri geliştirmeye teşvik etti: Havalandırma. Bir havalandırma borusu olan Ventiflex yakında piyasaya sürüldü. Bu ürün günün havalandırma borularından çok daha üstündü ve hızla uluslararası bir başarıya dönüştü.
 

1952: Plastik yer döşemesi

Zemin kaplamaları 1952 ve 1981 yılları arasında Protan'ın ana ürünleriydi. Protan'ın zemin kaplamaları çok dayanıklı oldukları için popülerdi. Ancak bu ürün için marjlar küçüktü, bu da 1960'ların sonunda yeni iş alanları bulmak için yeni bir inovasyon sürecinin başlatılmasına yol açtı.     
 
1970: Plastik çatı membranları

Böylece, bir sonraki fikirler doğdu: Plastik çatı membranları Protan, Sarnafil ürünlerini lisanslı olarak üretmek için İsviçreli Sarna Kunststoff AG ile bir ortaklık başlattı. 23 yıl süren ortaklık, Protan'ın çatı tedarikçisi olarak dünya haritasına yerleştirilmesine katkıda bulundu.
 
1980: PVC membranlar

Protan 1980'lerde PVC membranlara daha fazla yatırım yapmaya başladı.
 
1990-2014: Yeni iş alanlarının büyümesi

Protan yeni ürünlerdeki yeniliklerini PVC tabanlı daha birçok iş alanında sürdürdü. Teknik tekstiller son yıllarda önemli araştırma alanlarından biri olmuştur. Protan, büyük endüstriyel oyuncular, petrol ve gaz endüstrisi ve balık yetiştiriciliği endüstrisi ile işbirliği içinde özel gereksinimleri karşılayan niş ürünler geliştirmiştir. Ventiflex, havalandırma sistemlerinde uluslararası bir pazar lideri haline gelmiştir ve 2000 yılından bu yana Protan, ıslak odalar, radon koruması için dünya lideri kaliteli membranlar geliştirmiştir ve coğrafi olarak yaklaşık 20 pazara genişlemiştir. 
Protan, bugün Avrupa'nın en büyük termoplastik çatı folyo (PVC) üreticisi arasındadır. Ayrıca, çeşitli kullanım alanları için farklı tiplerde PVC kaplı tekstil ürünleri üretilmektedir.

İyi fikirler ve inovasyona yatırım yapmak başarının anahtarı olmuştur: Can yelekleri üreten şirket artık membran teknolojisinde dünya lideri bir gruptur!