Temel Yalıtımı

Protan, her türlü yapının temel bohçalama ve üzeri kapanan su yalıtımı detaylarında kullanılabilen , UV dayanımsız , donatısız , sıcak hava kaynağı ile birleştirilen, yumuşak ve homojen PVC suyalıtım membranı üreticisidir.

Temel Yalıtım - Temel İzolasyonu

Binanın suya, neme, sıcağa ve soğuğa karşı korunması için alınan önlemlerin tümü yalıtım diğer bir ifade ile izolasyon olarak adlandırılır. İzolasyon binaların ömrünün uzatılması, içeriden daha konforlu olması aynı zamanda dış etkenlere karşı da binanın korunması aşamasında son derece önemlidir. İzolasyon binanın tüm yüzeylerine uygulanabilir. Temelden binaların yan yüzeylerine, çatıdan tavan yüzeylerine kadar farklı alanlarda izolasyon yöntemleri kullanılabilir. Sağlıklı bir binaya sahip olunması için binaya tam bir izolasyon uygulanması son derece önemli bir konudur. 

Temel Yalıtım İzolasyonu Nedir?

Herhangi bir binanın temelinin, binanın tamamını olumsuz şekilde etkileme riskine sahip dış etkenlere karşı korunması için binanın muhafaza edilmesini sağlama amacıyla hayata geçirilen tüm uygulamalar temel yalıtım izolasyonu olarak adlandırılır.

Binanın toprakla teması bulunan duvar ve taban alanları temel olarak ifade edilir. Temel izolasyonu uygulamalarında en önemli nokta, su yalıtımının yapıyı dışarıdan çevrelemesidir. Temel dıştan yalıtıldığında olası ısı kayıplarının asgari seviyeye indirilmesi de mümkün olabilir. Temel yalıtım izolasyonu uygulamaları ile her tür binanın ömrü uzatılır, yapı kimyasal maddelerden korunmuş olur. Tüm bu avantajların yanı sıra herhangi bir amaçla binayı kullanacak olan kişilerin maruz kalabileceği olumsuz etkiler de ortadan kaldırılabilir. 

Temel yalıtım izolasyonu uygulamalarının eksik ya da hatalı bir şekilde yapılmasına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde yüksek maliyetlerle çözümlenebilecek sorunlarla karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir. Binalarda en sık yaşanan sorunların başında su sızıntıları gelir. Su sızıntıları hem kötü kokuların hem de kötü görüntülerin ve rutubetin oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu tür sorunların oluşmasının engellenebilmesi için gerekli izolasyon çalışmalarının yapılması son derece önemli bir konu olarak kabul edilir. 

Temel Yalıtım İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Yalıtım diğer bir deyişle izolasyon uygulamaları ile binaların iç ve dış etkilerden korunması sağlanır. Tekniğine uygun olarak yapılan yalıtım uygulamaları ile binada oturanlar için de daha güvenli ve konforlu bir ortam söz konusu olur. Temel yalıtım izolasyonu ile binanın tamamı koruma altına alınmış ve binanın ömrü uzatılmış olur. 

Temel izolasyonu uygulamaları sayesinde binalar suyun zararlarına karşı korunmuş olur. Böylece binalar çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir hale gelir. Temel yalıtım izolasyonu uygulamaları aynı zamanda depremin yol açabileceği büyük ölçekli can ve mal kayıplarının önlenmesinde de son derece etkilidir. Sağlığı olumsuz şekilde etkilediği bilinen nem ve küf oluşumu gibi durumların önüne temel izolasyonu uygulamaları ile geçilip sağlıklı bir ortama ulaşılabilir.

Binaların temellerinde yapılan izolasyon çalışmaları ile binaların yer altında kalan bölümlerinin suyun ve nemin etkilerinden uzaklaştırılmasının yanı sıra ana taşıyıcı konstrüksiyonun korunabilmesi de sağlanır. Temel yalıtım izolasyonunun, diğer yalıtım türlerinden farklı olarak onarımı ya da yanlış yapıldığı takdirde düzeltilmesi mümkün değildir. Bu nedenle temel izolasyonu uygulamaları titizlikle planlanmalı ve uygulanmalıdır. 

Temel Yalıtım İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Protan, her tür yapının temel bohçalamasında ve üzeri kapanan su yalıtımı detaylarında kullanılabilen, UV dayanımsız, donatısız, sıcak hava kaynağı yoluyla birleştirilen, yumuşak ve homojen PVC su yalıtım membranı üretir. 

Temel Yalıtım İzolasyonu Malzemeleri Nasıl Kullanılır?

Protan BA su yalıtım membranı doğrudan güneş ışınlarına dayanımsız olduğundan üzeri kaplanacak uygulamalarda kullanılmalıdır. Yağ ve solventler de zarar verebilir. Bunun yanı sıra sert polisten köpükten mamul ısı yalıtım malzemeleri ile temas etmemesine özen gösterilmelidir. Gerekli görüldüğü durumlarda arada ayırıcı bir tabaka kullanılması önemlidir.

Protan FPO Proven beton dökümünden ve donatı yerleştirilmesinden önce tamamen yapışkan ek yerlerinin yardımıyla bir ısı kaynağı kullanımına ihtiyaç olmadan uygulanabilir. Akrilik batlarının yardımıyla uygulanması kolaydır. Hızlı, güvenli ve ekonomik çözümler sunar. 

Protan FPO Proven yüzeyine kimyasal işlem görmüş, özel keçe lamine edilmiş ve kendini onaran su yalıtım membranıdır. Protan FPO Proven Plus uygulama sırasında oluşabilecek olan delinmeye ve yırtılmaya karşı keçe yapısındaki kimyasal sayesinde delinen yerde kristalize olarak kendini onarır. 

Temel Yalıtım İzolasyonu Malzemeleri Çeşitleri Nelerdir?

Protan BA her türlü yapının temel bohçalamasında ve üstü kapanan su yalıtımı detaylarında kullanılabilir. Kullanım alanları; her tür yapının üstü kapanan, balastlı (toprak, seramik, çakıl, şap vb) çatıları, UV’den korunmuş ve üstü kapanabilen teras ve balkon gibi her türlü detay, temel perde uygulamaları ile bahçe teraslardır.

Protan BA-T açık renkli sinyal tabakalı esnek polivinilklorürden diğer bir deyişle PVC’den imal edilmiş geomembrandır. Her tür tünel ve metro uygulamalarında, depolama ve beton koruma sistemlerinde, yeraltı yapılarının izolasyonunda kullanılabilir.

Protan FPO Proven, ek yerleri kendiliğinden yapışkanlı yüzeye sahip olan, bir yüzeyine keçe Lamine edilmiş, uygulanan yüzeye tamamen ve kalıcı olarak yapışan, kompozit yapılı FPO (polyefin) su yalıtım membranıdır. 

Temel Yalıtım İzolasyonu Malzemeleri Avantajları

Protan BA, TS EN 13967 standartlarına uygun, homojen bir su yalıtım membranıdır. Bitki köklerine, çözünmeye ve çürümeye dayanımı ile ön plandadır. Geniş olarak üretilebilen rulo ebatları sayesinde hızlı ve ekonomik uygulama imkanı sunar. Elastikiyeti, yüksek boyutsal stabilitesi ve yırtılma direnci ile yüksek kalitede olup buhar geçirgendir. Aynı zamanda geri dönüştürülebilen doğa dostu malzemelerden biridir.

Protan BA-T, TS EN 13967 standartlarına uygun, homojeni bitki köklerine dayanıklı, çözünme ve çürüme dayanımı yüksek bir geomembrandır. Yüzeyinde oluşan ışık yansımalarından dolayı ortam ışıklandırılmasında da katkıda bulunur. Mecranın üzerinde uygulama sırasında ya da sonrasında mekanik nedenlerden dolayı oluşabilecek olan hasarlar, alt tabakadaki koyu renli bölümü ortaya çıkarır ve hasar tespitini kolaylaştırır. Yüksek kalitedeki Protan BA-T, kalıcı deformasyonlarda dahi yüksek derecede su geçirimsizdir. Yüksek delinme mukavemetine sahiptir.

Protan FPO Proven, temel beton dökümüne demir donatı montajından önce uygulanır. Kaynak gerektirmez ve uygulandığı yüzeyde tamamen ve kalıcı olarak yapışır. Yapışkanlı ek yerleri sayesinde kolaylıkla uygulanabilir. Beton ile membran arasındaki suyun yatay olarak hareket etmesini engeller. İklim koşullarına dayanıklı olan Protan FPO Proven’in limitli UV dayanımı vardır ve astar gerektirmez. Yüksek çekme dayanımı ve uzamaya, düşük sıcaklıklarda dahi yüksek elastikiyete, mekanik darbe dayanımına sahiptir. 

Temel yalıtım izolasyonu uygulamalarında kullanılacak olan malzemeler kadar uygulanan işçilik de son derece önemlidir. Temel yalıtımı izolasyonu uygulamaları konusunda yeterince uzman ve deneyim sahibi olmayan kişiler tarafından uygulanan temel yalıtım izolasyonu fayda sağlamamasının yanı sıra zarara da neden olabilir.

Temel Yalıtımı Belge ve Sertifikalar

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.