Havalandırma Tüpü Nedir?

Tünellerde ve yer altı madencilik faaliyetlerinde yer altına temiz havanın iletilmesini sağlamak amacına yönelik olarak kullanılan, çapları 600 mm ile 1200 mm ölçüleri arasında değişkenlik göstermekte olan daire şeklindeki tüplere havalandırma tüpü denilir.

Madenler ve tüneller için dünyanın önde gelen havalandırma sistemleri üreticisi olan Protan, tüm dünyaya madenler ve tüneller için yenilikçi ve verimli havalandırma sistemleri sağlar. Protan tarafından üretilen sistemlerin tümü her proje için ölçülerek üretilir ve beş farklı kanal kalitesine sahiptir. Tüm kanal kaliteleri alev geciktiricidir ve kendi kendini söndürür. İki kanal kalitesi de antistatik özelliklere sahiptir. Yüksek derecede yanıcı gazların oluşturabileceği ortamlar için özel olarak geliştirilmiştir. 

Havalandırma Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Protan’ın üç esnek havalandırma sistemlerinden olan Ventiflex Air, Ventiflex Shaft  ve Ventiflex Dup madenler ve tüneller için dünyanın en yenilikçi sistemleri arasındadır. 

Protan Ventiflex Duo, havayı dar geçitlerden ya da hava akışından ödün vermeksizin sınırlı tavan boşluğuna sahip olan tünellerden taşımak için geliştirilmiş bir konsepttir. Dar geçitler için hava kanalından ve tasarlanan havalandırma sisteminin diğer özelliklerinden ödün vermemek yerine, ana kanal daha küçük çaplı iki kanalla bir geçiş parçası aracılığıyla değiştirilir. Protan Ventiflex Duo, benzer sistemlere göre daha büyük bir kesite sahip olup bu aynı montaj yüksekliği ve fan çıkışı için daha düşük enerji tüketilmesi anlamına gelir. Aynı fan çıkışı ile daha fazla hava iletilmiş olur. Protan Ventiflex Duo uygulamalarında iki standart kanal bağımsızdır. Ve tüm standart bağlantı sistemlerini kullanır. Avantaj açıktır ve duo kanalı toplam kanal uzunluğu kurulumu için kavramsal bir sınırlaması bulunmaz.

Protan Ventiflex Air, membran malzemelerinin, bağlantı türlerinin ve kaynak teknolojisinin dünya standartlarında bir havalandırma kanalı sistemi oluşturabilmek için bir araya geldiği konsept olarak bilinir. Protan Ventiflex Air dünya standartlarında bir havalandırma konseptidir. Aynı zamanda Avrupa’da geliştirilen ve üretilen ilk esnek havalandırma sistemi olma özelliğini taşır. Protan Ventiflex Air serisindeki kanal kaliteleri, havalandırma kanalları için özel olarak geliştirilmiş bir membranda geliştirilir ve üretilir. Takviyeli polyester tekstil, doğru özelliklere sahip olmasının sağlanabilmesi için Protan’ın kendi tesislerinde üretilir. Tekstil ve dolayısıyla membran, hava basıncı özelliklerinden dolayı eksenle olarak ve radyal olarak çok daha güçlüdür. Polyester tekstil, herhangi bir hasarın ya da yırtılmanın uzunluğunu ve boyutunu en aza indirecek şekilde örülmez. Tekstilin yüksek basınca ve strese maruz kaldığında mukavemeti optimize etmeye ve delaminasyonu önlemeye yardımcı olan güçlü PVC ile kaplıdır. Yine de hasar oluşursa havalandırma sisteminin kapasitesinde ya da kalitesinde herhangi bir azalma olmadan saha onarımlarının çoğunluğunun gerçekleştirilmesini sağlayacak deneyim ve uzmanlık Protan’da mevcuttur. 

Protan Ventiflex Şaft, şaft konstrüksiyonundan dikey olarak taze hava beslemesine yönelik olarak geliştirilmiştir. Bazı yer altı yapıları için dikey şaftlardan temiz hava verilmesi gereklidir. Protan bu durumun üstesinden gelmek için ve böyle bir sistemin gerektirdiği talepleri karşılamak için tasarlanmış bir şaft kanalı sistemi sağlayabilir. Protan Ventiflex Şaft, kaymaz kancalar ve klipsler kullanılarak tutturulan iki, üç ya da Dört süspansiyon nervürüyle yapılır. Doğru hizalanma sağlanması için telin ucunda gerdirme bulunur. 

Havalandırma Tüplerinin Avantajları

Protan ürünleri yer altı madenciliği ve tünel işleri için temiz hava sağlar. İnşaat sırasında tünellerin içerisinde bulunan hava kalitesini kontrol eder. Yangın durumunda kaçış yollarının duman gazlarından ve ısıdan korunmasında etkilidir. Yer altı taşımacılığında da havalandırma sistemlerine ihtiyaç vardır.

Protan Ventiflex bağlantı parçaları, aerodinamik yasalarına uygun olacak şekilde hava akışının optimize edilmesi için geliştirilir. Yüksek strese dayanacak şekilde en güçlü kanal kalitesinde titizlikle üretilir. Protan bağlantı elemanları tüm çaplarda ve tüm bağlantı sistemleri için gelir. Ventiflex bağlantı parçalarının, uzun kanal kurulumları gibi optimum hava akışını sağlama için daha aşırı havalandırma kanalı kurulumları için spefikasyona göre özelleştirilmesi söz konusu olabilir. 

Protan Ventiflex Antistatik, tünellerde ve patlayıcı ortamlara sahip olan madenlerde kullanılır. Gaz koşullarının meydana gelebileceği kömür madenleri ve tüneller için idealdir.

Protan kanal niteliklerinin tümü deneyime, aerodinamik uzmanlığa ve kapsamlı ürün geliştirmeye dayanır. 

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.