Tünel Membran Uygulaması Nedir?

Tüneller yapısal nedenlerden dolayı genellikle yer altı sularının akınına uğrar. Çok sayıda tünel tamamen dağların ya da tepelerdeki oyunların içerisinde yer aldığından zemin sularının baskını ile karşı karşıya kalır. Tüneller özellikli yapılar olup inşa edildikleri bölgelerin su yapısının da göz önünde bulundurulması gerekir. Bu nedenle tünellerde farklı tekniklerin uygulanması ile su yalıtımı çalışmaları yapılabilir. 

Metro, kara yolu, tren tünellerinde yağmurdan kaynaklanabilecek olan su akıntısı ve su sızıntısı gibi durumlara karşın tünel membran uygulaması yapılmalıdır. Tünel izolasyon uygulamaları sırasında tünelin tipi, yapısı ve diğer jeolojik kriterler göz önünde bulundurulur. Kaya içerisinden geçen tünellerde yalnızca kayadaki çatlaklardan kaynaklanan sızıntı ile ilgilenilir. Bu durumda su birikintisi söz konusu değildir ve su yalıtımı yalnızca kaya üzerine uygulanır. Buna kısmi su yalıtımı denilir. Kırılgan ya da gevşek kayalarda bulunan tüneller söz konusu olduğunda tabakalardan akan kaynaklarla ve sularla da karşılaşmak olasıdır. Bu  durumda tünelin beklenen hidrolik basınca dayanabileceği şekilde tasarlanmış su yalıtım malzemeleri ile tamamen sarılması gerekir. 

Tünel Membran Uygulaması Ne İşe Yarar?

Yeraltı yapılarının su girişine karşı korunaklı olması hem teknolojik hem de ekonomik açıdan son derece önemlidir. Tünel su yalıtımı güvenli çalışma ve dayanıklılık için de gereklidir. Tüneller uzun hizmet ömürleri ile inşa edildiğinde tünel inşaatı standartlarının özellikle de sızdırmazlık ve su yalıtım sistemlerini kapsayan standartların yüksek olması bir zorunluluktur. 

Tünel Membran Uygulaması Malzemeleri Nelerdir?

Protan; metro, tünel, yeraltı yapıları izolasyonu, depolama ve beton koruma uygulamalarına yönelik çözümler sunar. Protan BA/T geomembranlar ile tünel ve metro uygulamalarında üst düzey performans elde edilmesi mümkündür.

Tünel Membran Uygulaması Malzemeleri Nasıl Kullanılır?

Protan BA/T geomembranlara yağ ve solventler zarar verebilir. Protan BA/T geomembranlar sert polisten köpükten imal edilmiş ısı yalıtım malzemeleri ile temas ettirilmemelidir. Ayrıca gerekli olduğu durumlarda arada ayırıcı bir tabaka kullanılmalıdır. 

Tünel Membran Uygulaması Malzemelerinin Çeşitleri Nelerdir?

PVC uygun ve gerekli katkıların yardımıyla oluşturulmakta olup uzun ömürlü, hava şartlarına karşı dayanıklı ve sağlam bir plastik alaşımdır. Yaklaşık 40 yıllık bir uygulama geçmişi olan PVC membranların kaynaklanmasından önce bir yüzey temizliğine ihtiyaç duyulmaz. PVC membranlar kaynaklanma esnasında erir ve bağlantı yüzeyi boyunca katılaşır. Bu sayede çok belirgin ve düzgün bir form oluşturur. Böylece bağlantı yerlerinin kalite kontrolleri daha kolay bir şekilde yapılarak hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edilmesi söz konusu olur. PVC membranlar; metro, demir yolu ve kara yolu tünellerinde kullanılabilir. 

Protan BA/T geomembranlar açık renkli sinyal tabakalı esnek polivinilklorürden diğer bir deyişle PVC’den üretilir. Protan BA/T geomembranlar her türlü tünel ve metro uygulamalarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra depolama ve beton koruma sistemleri ile yeraltı yapılarının izolasyonunda kullanılması uygundur. Protan BA/T PVC örtüler her tür yapının temel bohçalama ve üzeri kapanan su yalıtımı detaylarında kullanım için üretilmiştir. 

Tünel Membran Uygulaması Malzemeleri Avantajları 

Protan BA/T geomembranlar homojen özellikle ve bitki köklerine dayanıklıdır. TS EN 13967 standartlarına uygun olan Protan BA/T geomembranlar geniş rulo ebatları ile üretilebildiğinden hızlı ve ekonomik uygulama imkanı verir. Çözünme ve çürüme dayanımı ile dikkat çeken Protan BA/T geomembranlar yüzeylerinde oluşan ışık yansımaları sayesinde ortam ışıklandırılmasına da katkıda bulunur. Ayrıca membran üzerinde uygulama sırasında ya da daha sonra herhangi bir mekanik nedenden dolayı oluşması olası hasarlar, alt tabakasında yer almakta olan koyu renkli bölümü ortaya çıkarır. Bu nedenle Protan BA/T geomembranlarda hasar tespiti de kolaydır. Bağımsız test laboratuarlarıyla akredite üretim laboratuarlarının çok sıkı bir şekilde takip ettiği yüksek kalitesi ile dikkat çeken Protan BA/T geomembranlar kalıcı deformasyonlarda dahi yüksek derecede su geçirimsiz özelliktedir. Buhar geçirgen özellikteki Protan BA/T geomembranlar yüksek delinme mukavemeti ve limitli UV dayanımı ile ön plandadır. Ayrıca Protan BA/T geomembranlar geri dönüştürülebilen doğa dostu malzemesi nedeniyle de son derece avantajlıdır.

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.