Yeşil Çatılar - Yeşil Çatı Sistemleri

Kısmen ya da tamamen bitki örtüsüyle kaplı bir binanın çatısı ya da su yalıtım membranı üzerine dikilmiş yetiştirme ortamları yeşil çatı ya da yeşil çatı sistemleri olarak adlandırılır. Yeşil çatı ya da çatı bahçesi, çatı üzerine yerleştirilen bitkisel tabakalar olup yeşil çatılar konutlardan sanayi tesislerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir. Yeşil çatılar drenaj, su - nem tutucu ve bitki köklerine karşı koruma işlevlerini bir arada tutar. Nefes alan, dayanıklı ve çözümlü hesapların en güzel örneğidir. Sistem için kullanılan bitkiler; güneş ışığına, rüzgara dayanıklı ve az miktarda suya ihtiyacı olan bakımı kolay bitkilerdir. 

Yeşil çatılar, ısı yalıtımı, göz alıcı estetiği ve çevresel olumlu etkilerinin yanı sıra ses yalıtımı ve enerji korunumu konularında da avantajlıdır. Üzerinde bitki örtüsü bulunan çatılar doğal olarak yağmur suyunu emip toz oluşumunu engeller. Ayrıca yağmur ve dolu gibi doğal faktörlerden çatıyı koruyarak ömrünün uzamasını sağlar. 

Yeşil Çatı Sistemleri Nedir?

Protan tüm çatı sistemlerinde kullanıma yönelik kaliteli membranlar üretmekte olup ihtiyaca göre uyarlanan ve özel olarak üretilen çözümler sunar. Dünya lideri çatı sistemlerinin ve membranlarının uluslararası tedarikçisi olan Protan’ın tek katlı çatı kaplama malzemeleri çevre dostudur. Protan çözümleriyle basit bir bina süreci ve doğanın gücü ve geleceğin kalite standartlarıyla yüzleşmeye hazır bir çatı sağlar. Protan’ın ürünleri, Türkiye’deki yeni ve modern fabrikalarında en yüksek kalite standartlarına uygun olacak şekilde geliştirilip üretilir. Ürünler aynı zamanda Avrupa’nın ve Norveç’in en yetkili derecelendirme kurumları tarafından test edilmiş ve belgelendirilmiştir. Aynı zamanda Avrupa’da ve Norveç’te faaliyette olan bir dizi inşaat mühendisliği kurumu tarafından da test edilip onaylanmıştır. 

Çatı yapılarındaki örtülü membranlar çoğunlukla balastlı ya da korumalı çatılar olarak adlandırılır. Balast; yeşil bir çatının temeli olarak çakıl taşları, beton levhalar ya da toprak olabilir. Protan ayrıca çeşitli yeşil çatı türleri için membranlar da sunar. Bunlar arasında Protan Yaygın Yeşil Çatılar, Protan Yoğun Yeşil Çatılar ve Protan Çim Çatılar bulunur. 

Yeşil Çatı Sistemleri Ne İşe Yarar?

Protan Kök çim membranları kök hasarı, UV radyasyonu ve ısıya dayanacak şekilde özel olarak üretilir. Membran hava basıncına da dayanıklıdır. Protan çim çatı membranı dayanıklılığı kararlı hale getirmiş olup dayanıklı ve stabizile edilmiştir. Bu sayede UV radyasyonuna ve ısıya karşı dayanımı da mükemmel düzeydedir. Polyester takviyeli membran, rüzgar kuvvetini iletmek için tasarlanmıştır. Aynı zamanda BROOF (t1) ve BROOF (t2) yangın sınıflandırmasındadır. Polyester keçe, zarı düz olmayan yüzeylerden kaynaklanan mekanik baskılara karşı koruma sağlamak için membranın arka tarafında lamine edilmiştir. Polyester keçe, membranın arka tarafına lamine edilmesi sayesinde pürüzlü yüzeylerden kaynaklanan mekanik baskılara karşı membranın korunmasını sağlar. Proton çim çatı sistemi bir drenaj tabakası ya da katmanı kullanımını gerektirmez.

Yeşil Çatı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Korumalı çatılarla membran; iklim ve sıcaklık dalgalanmaları, delinmeler, yırtılmalar ve diğer mekanik hasarların yol açtığı doğrudan strese karşı korunur. Balastlı ve yeşil çatılar estetik tasarım özgürlüğü, dış strese karşı koruma ve artan yangın güvenliği konularında da avantajlıdır. Protan’ın balastlı, yeşil ve çim çatılar içim membranları hem yeni inşaatlar hem de yenileme projeleri için uygundur. Mükemmel bir kalitenin ve uzun ömürlü kullanımın temsilcisidir. Korumalı çatılar açık alan, dinlenme alanı ya da çatı bahçesi olarak kullanılabilir. Estetik açıdan büyük bir özgürlük sunan bu çözümler çakıl ve bitki kullanımıyla daha doğal bir çevreye katkıda bulunmasının yanı sıra daha iyi bir akustik de sağlar. 

Yeşil çatı sistemleri yağmurlardan sonra sele sebep olan akıntıları azaltır. Özellikle yoğun yerleşmenin olduğu şehirlerde bu özelliği ile son derece ön plandadır. Bitki ve toprak gibi yapılar syesinde yağmur suyunu ve atmosfer kaynaklı kirleticileri temizler. Yalıtım görevi de gördüğünden içerde oluşan ısının kaybedilmesini engeller. Yalıtım sağladığı için daha serin ve sıcak ortamların oluşmasında rol oynar. Çatı kaplama membranlarının ömrünü artırır. Hava ve gürültü kirliliğini azaltır. Karbon salınımını azaltarak olumlu etkide bulunur. Ayrıca yağmur suyu yönetimini iyileştirir. 

Yağmur suyunu tutma, saklama ve filtreleme özelliğine sahiptir. Böylece kent merkezlerinde yağmur suyunun hızlı bir akışla kanalizasyon sistemine ulaşmasının önüne geçer. Su yavaş ve temizlenmiş bir şekilde serbest bırakılır. Yeşil çatı bitkileri solunum için karbondioksit kullandığından küresel ısınmanın tetikleyicisi olan bu gazı atmosferden çekerek alır. Aldığı karbondioksitin yerine de oksijen verir. Dıştaki bağıl nemi artırdığından çevre sıcaklığının düşmesinde  de etkilidir. Bitki örtüsü sayesinde kelebekler, kuşlar ve arılar başta gelmek üzere pek çok canlı türüne yaşam alanı sağlar. Elektromanyetik dalgaları engeller. Bu sayede insan ve hayvan sağlığına katkıda bulunur. 

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.